Перекладач

пʼятницю, 8 грудня 2023 р.

Борис Грінченко -титан праці, велет духа

 

9 грудня культурна громадськість України відзначатиме 160-річний ювілей поета, письменника, драматурга, етнографа та громадського діяча Бориса Дмитровича Грінченка. Народився він  на Харківщині  на хуторі Вільховий Яр у родині колишнього царського офіцера Дмитра Яковича та Поліксенії Літарьової, росіянки за національністю, доброї та чуйної людини. Читати навчився в п`ять років. У дитинстві починає писати поетичні твори російською мовою. Згодом захоплюється творами В.Скотта, Д.Байрона, В.Гюго, О.Пушкіна та інших зарубіжних класиків літератури.

Пропонуємо увазі наших користувачів 10 найцікавіших фактів про письменника

1. ПІД ЧАС НАВЧАННЯ В РЕАЛЬНОМУ УЧИЛИЩІ БОРИС ГРІНЧЕНКО ПІДТРИМУВАВ ЗВ'ЯЗОК ІЗ ГУРТКОМ РЕВОЛЮЦІОНЕРІВ-НАРОДНИКІВ  ТА ПОШИРЮВАВ ЗАБОРОНЕНУ ЛІТЕРАТУРУ, ЗА ЩО І БУВ УВ'ЯЗНЕНИЙ

В листопаді1879 року, 16-річного юнака було заарештовано за "чтєніє і распространєніє" забороненої народницької літератури. Цей арешт мав свої сумні наслідки: набута у в'язниці хвороба легень та заборона продовжувати навчання в університеті. За півтора місяці ув`язнення проявив неабияку стійкість, не зламавшись на допитах і не здавши своїх товаришів, чим зажив великої популярності серед харківської молоді.

2. ГРІНЧЕНКО -  АВТОР ПЕРШОГО ФУНДАМЕНТАЛЬНОГО "СЛОВНИКА УКРАЇНСЬКОЇ МОВИ" (1907-1909)

За дорученням видавництва "Київська Старовина" в 1902-1904 рр. упорядкував фундаментальну працю «Словарь української мови»,  найповніший і лексикографічно найдосконаліший український словник до початку ХХ століття, який став словником української живої мови.

3. ПИСЬМЕННИК Є ОДНИМ З ОРГАНІЗАТОРІВ УКРАЇНСЬКОГО ГРОМАДСЬКОГО ТОВАРИСТВА КУЛЬТУРНО-ОСВІТНЬОГО СПРЯМУВАННЯ "ПРОСВІТА"

Просвіта - громадська організація, утворена 1868 у Львові з метою культурного розвитку. Його багатогранна діяльність була спрямована на формування української нації і становлення Української держави. Великим Просвітителем ввійшов Б. Грінченко в історію України.

4. ЗНАЙШОВ КОХАННЯ ВСЬОГО ЖИТТЯ

1883 року в м. Зміїв на вчительських педагогічних курсах Борис Грінченко познайомився з молодою вчителькою Марією Миколаївною Гладиліною. Незабаром вони одружились і змогли пронести своє кохання через все життя.

5. ГРІНЧЕНКО БУВ АКТИВНИМ ДІЯЧЕМ БРАТСТВА ТАРАСІВЦІВ

Братство Тарасівців - українська таємна організація, яка була створена влітку 1891 року на могилі Тараса Шевченка у Каневі. Своїм основним завданням  ставило боротьбу за національне визволення українського народу.

6. ОДНИМ ІЗ НАЙЯСКРАВІШИХ ТВОРІВ ГРІНЧИНКА Є ВІРШ "ЗЕМЛЯКАМ, ЩО РАЗ НА РІК ЗБИРАЮТЬСЯ НА ШЕВЧЕНКОВІ РОКОВИНИ" (1898 р.)

Написав багато ліричних віршів, балад, сатиричних поезій, близько 80 байок, повісті «Сонячний промінь», «На розпутті», драматичні твори «Ясні зорі», «Степовий гість», «Серед бурі».

Твори підписує псевдонімами Іван Перекотиполе, Василь Чайченко, П.Вартовий, Б.Вільхівський, М.Гримач.

7. СПЕЦІАЛЬНО ДЛЯ СВОЄЇ ДОНЬКИ ВИДАВ ЖУРНАЛ

Грінченко дуже любив свою доньку Настю і вирішив видати для неї журнал під назвою "Квітка", у якому він писав короткі оповідання, вірші та загадки.

8. УСІ СВОЇ ПОДАЛЬШІ ЗНАННЯ ЗДОБУВАВ ВИКЛЮЧНО ЗА ДОПОМОГОЮ САМООСВІТИ

Самостійно опанувавши німецьку, норвезьку та французьку мови. Його  переклади творів зарубіжних письменників, які відзначаються точністю і високою майстерністю.

9. СЕРЦЕ ПИСЬМЕННИКА НЕ ВИТРИМАЛО ТЯЖКИХ ВТРАТ

Донька Анастасія Грінченко була активною учасницею збройних виступів під час революції 1905–1907 років, внаслідок чого її було ув`язенно. У в'язниці в Анастасії розвинувся туберкульоз і вже 1908 вона пішла з життя. Невдовзі помер і її син. Ці смерті дуже підірвали здоров'я Бориса Грінченка, він помер за півтора року після доньки, 6 травня 1910 року в Оспедалетто (Італія).

10. ІМЕННИЙ УНІВЕРСИТЕТ 

Історія створення Університету Бориса Грінченка як навчального закладу почалася з появою педагогічних курсів понад сторіччя тому (1874р.). У 1917-1918рр. педагогічні курси були реорганізовані в Українську Педагогічну Академію, а у 1919р. - інститут Бориса Грінченка.

За радянської влади - вищі педагогічні курси, а із 1939р. - Київський міський інститут удосконалення вчителів.

У 1993р. Київський міський інститут удосконалення вчителів було реорганізовано в Київський міжрегіональний інститут удосконалення вчителів ім. Б.Д. Грінченка.

З нагоди 160-річчя від дня народження видатного українця у бібліотеці обладнано книжкову виставку "Борис Грінченко - титан праці".






 


Немає коментарів:

Дописати коментар